MOoNDaNcE

MOoNDaNcE


  Punk

  Paylaş
  avatar
  ScReaMDarKNesS
  Admin

  Mesaj Sayısı : 74
  Location : Eskişehir
  Kayıt tarihi : 09/12/07

  Punk

  Mesaj  ScReaMDarKNesS Bir C.tesi Ara. 15, 2007 12:22 am

  Punk Rock, kökenleri 1974 ve 1975 yıllarına, Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık'a dayanan ve kendisini Ramones, Sex Pistols, The Damned, ve The Clash gibi gruplarla kanıtlamış düzen karşıtı rock muzik hareketidir.

  Punk terimi ise, punk rock'a dayalı alt kültür için kullanılmaktadır. Bu altkültür agresif gençlik, kendine özgü giyim tarzı, Punk İdeolojisi ve D.I.Y. (do it yourself-kendin yap) etiğini kapsamaktadır.

  Punk; kültür, politika ve estetiği ile kurumsallaşmış sanat teorileri ve bunu yaratan topluma, toplumsal sisteme karşı doğmuş bir reddediştir. Punk, sanatçıyı devrimci olarak görür, geleneksel ve kalıplaşmış davranış ve yaşam biçimine karşı yıkıcı bir tavır geliştirir. Bireyin kişisel gelişimini yönlendiren, yaşam biçimini şekillendiren toplumsal organizmayı her şeyin suçlusu olarak görür ve saldırmaktan çekinmez. Punk'a göre her şey alt üst olmalıdır; aykırı, ayrıksı giyim tarzı, sanat ve gündelik yaşamda sınırlann belirsizleştirilmesi, bilinçli kışkırtıcılık, kabul görmüş ve tekdüzeleşmiş yaşam biçiminin yeniden düzenlenmesi (ya da düzensizleştirilmesi) punk yaşam biçiminin devrimci taktikleridir.

  Punk alt kültürü [değiştir]
  Punk showları [değiştir]Punk konserleri, punk giyimi ve sanatı gibi yıkıcıdır. Değerlere yönelik birer saldırıdır. Punk'ın kışkırtıcılık politikasının bir parçası olan gruplar konser sırasında, seyircisi ile şiddet, yıkım gösterisi sergilerier. (Sahneye kusmak, tükürmek, havada uçuşan içki şişeleri, sandalyeler , grup dansı) Punk'ın bu sadomazoşist eğilimi aslında, punk'ın diğer tahripkar unsurlan gibi belli bir şeye dikkat çekmek üzere kullanılan bir şok taktiğiydi. Punklar toplumu nasıl gördüklerini anlatmak istiyorlardı: Anarşi istiyorlardı, yeni bir müzik tarzı geliştirmek ve bu müzik tarzının kaosunu paylaşmak, çoğaltmak istiyorlardı. Punk konserleri ekspresyonist performansı ile "şimdi ve burada"dır. (now-and-here) Ekspresyonizmin sembolü haline gelen Çığlık punkta hem şarkılarında hem de grafik tasarımlannda kendini gösteren bir motiftir: yüksek desibel seviyesi,izleyici ile grup arasında fiziksel ve duyusal etki punk konseri "yaşamalanı" içindedir. O an'ın içinde yaşanılanlar zamandan ve mekandan soyutlanmış kaostur.

  Punk Rock'ın gelişimi Amerika ile İngiltere arasındaki kültürel alışverişle hız kazanmıştı. Velvet Undergound, New York DolI ve Ramones gibi New York'lu gruplar, 1965'te başlayıp 1970'ler boyunca devam eden bir süreçte, bilinçli bir biçimde "sokak kültürünü" işlemiş ve geleceğe karamsar bakan yeni bir tür müzik üretmişlerdir. (Bu gruplar sadece punk rock'ın değil hard'n' heavy, heavy metal ve türevIerinin de doğuşunda da etkili olmuşlardır.)


  "Punk" kelimesi [değiştir]"Punk", "Punk Rock", "Punk Kültürü" tam da punk'ın istediği gibi açık bir biçimde tanımlanamamıştır. (Standardize edilerneme, kategorize edilememe) Punk; ilk çıkışı 1975'te belirli bir rock and roll türünü ve kendisi ile iIişkilendirilen gençlik alt kültürünü anlatmak için kullanılmaya başlansa da, 80'ler sonrası ticari rock müziğin türevlerini tanımlamak için kullanılmaya başlanmıştır. Punk 'underround rock', 'new wave', 'new music', 'street rock', 'power pop', 'avant-punk' ve 'hardcore' gibi terimlerle özdeşleşen anlamlarda da kullanılmıştır.

  Punk sözcüğünün kökleri de bulanıktır. İngilizcede ilk olarak fahişe ile eşanlamlı olarak ortaya çıkar. Funk ve Wagnalls İngilizcenin Yeni Standart Sözlüğünde şöyle tanımlanır:

  ı.Çürümüş tahta, bitkisel kav, değersiz nesne, boş konuşma.
  2. Yumrukla yapılan saldın ya da darbe.
  3. Genç Haydut, hayta, serseri.
  4. Devrimcilik, Düzensizlik.
  Bu sözcük tanımları bilgilendirici olsa da punk'ı tanımlamaz.


  Günümüzde Punk [değiştir]
  Türkiye'de punk-rock [değiştir]
  2001 offspring konseriTürkiye'de punk-rock yapan pek çok grup vardır. Çoğunlukla punk rock yapan gruplar ska, emo gibi tarzlara da kaymaktadır. Bunların arasında ana akım bir grup olan Athena'da vardır. Aynı zamanda Taksim punk sahnesi, Ankara punk sahnesi ve İzmir Punk sahnesi hareketlidir.

  Önemli gruplardan biri Rashit'tir. En eski türkçe punk rock gruplarından biridir. Geçen senelerde Rock'n Coke'a çıkması tepki toplamış da olsa kendine özgü bir hayran kitlesi vardır.

  Kurban grubuda ikinci albümlerinde taşıdıkları punk ruhunu ortaya çıkarmışlardır. Yalan, yosma, hayvan gibi punk şarkıları Sert adlı ikinci albümlerinde yer almaktadır.

  Daha sonra Kurban grubunun müzikal birlikteliğine verdiği 2 senelik arada grubun solist ve gitaristi Deniz Yılmaz Panik adlı punk grubuna bassör ve back vokalist (aslında solist sayılır.Albümün yarısında kendisi söylemiştir.) olarak katılır. Aynı zamanda grubun prodüktörlüğünüde üstlenir. Ve ortaya Almayan böyle olsun isimli bir punk albümü çıkar.

  Türkiyede indie yapan tek grup olarak "The Revolters"'i örnek verebiliriz.

  Ayrıca Bursa'lı bir grup olan Deli, ÖsYeMe isimli şarkısı ile oldukça ses getirmiştir.Devamında bu sükselerini İnleten nağmeler(blz) adlı progressive rock albümleriyle devam ettirmişlerdir. Günümüzde hala o eski sert punk duruşunu gösteren gruplarda mevcuttur Not Made in China, the A.Y.I.L.A.R, Hükmen Mağlup, Höst, Poster-iti, Dead Army Boots, Tampon bunların başlıcalarıdır. Bunun yanı sıra Deli Gömleği, Kağıt Uçak, Dengesiz Herifler, Kilink,Sinek(Grup),Cemiyette Pişiyorum,Soygun,Mokoko,Allahsız Tospağalar gibi daha pek çok grup Türkçe Punk Rock yapmaktadır.

  Son yıllarda indie ve punk müziğin brit soundunda kaynaşmasıyla dünyada "guitar band" olarak anılan indie-punk gruplarının artışı ve başarısı Türkiye'ye geçte olsa yansımıştır.The Revolters,Well Behaved,Suitcase gibi gruplar hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi elde etmişler ve dikkat çekmişlerdir.


  Bazı Punk Grupları [değiştir]Bu müzik tarzıyla özdeşleşen grup ismi ise 1976'da kurulan Sex Pistols'tur.

  999
  The Adverts
  Alternative TV
  Angelic Upstarts
  Angels and Airwaves
  Anonymous
  Anti-Flag
  Anti-Nowhere League
  The Ataris
  Atom and his Package
  Avengers
  Bad Brains
  Bad Religion
  Band of Susans
  Black September
  Black Flag
  Bowling For Soup
  Blink 182
  Blitz
  Billy talent
  Buzzcocks
  Cheese
  CRASS
  The Clash
  Cockney Rejects
  The Exploited
  The Damned
  Dead Boys
  Dead Kennedys
  The Derogatories
  Dickies
  Eater
  Fall Out Boy
  Flesh Eaters
  Generation X
  Germs
  Gun Club
  Nina Hagen
  Heartbreakers
  Hi-Standard
  Richard Hell (& the Voidoids)
  The Jam
  Living Things
  Manic Street Preachers
  My Chemical Romance
  Masters Of The Backsides
  MC5 *
  Millencolin
  The Misfits
  New York Dolls *
  Nofx
  Pagans
  Patti Smith Band *
  Penetration
  Radio Birdman
  Ramones
  Rancid
  Rapists
  The Rebels
  Rocket from the Tomb *
  Ruts
  The Saints
  Screeching Weasel
  Sex Pistols
  Sex Telegramm
  Sham 69
  Stiff Little Fingers
  Stiv Bators
  The Queers
  The Stooges
  The Stranglers
  Subway Sect
  Tom Robinson Band
  UK Subs
  Ultravox!
  Undertones
  Vennaskond
  The Vibrators
  Bowling For Soup
  Weirdos
  Wire
  Woptime
  X
  X-Ray Spex
  Stuka
  Cemiyette Pişiyorum
  Posteriti
  Sokak Köpekleri
  The Revolters
  Crime
  Not Made in China
  Monoton Kokteyli
  Sinek(Grup)
  Mokoko
  Tales of Terror (grup)
  avatar
  Goddess_Dea
  Admin

  Mesaj Sayısı : 94
  Yaş : 30
  Kayıt tarihi : 09/12/07

  Geri: Punk

  Mesaj  Goddess_Dea Bir Ptsi Ara. 17, 2007 10:57 pm

  fasla bısı bılmıyorum ama punkcıları seferım anarchy forever(:

   Forum Saati Ptsi Ara. 17, 2018 5:50 pm